A partnerség típusa: társfinanszírozott
Fő célok: A DUT partnerség a városi kihívások kezelését állítja programja középpontjába. A partnerség keretében megvalósuló kezdeményezések lehetővé teszik a különböző helyi érdekeltek, önkormányzatok, vállalkozások és polgárok számára, hogy a globális szakpolitikai stratégiák mentén helyi szinten valósítsák meg a változást. A partnerség célja az ehhez a változáshoz szükséges készségek kialakítása és fejlesztése, illetve olyan eszközök biztosítása, amelyek segítségével a városfejlesztések hatékonyan megvalósíthatóak.
A DUT partnerség a H2020 alatt futó Joint Programming Initiative (JPI) Urban Europe nevű kezdeményezés vívmányaira épít.
Kiemelt kutatási területek: Annak érdekében, hogy a városokat a különböző releváns szakpolitikai stratégiák mentén támogathassák, a partnerség három kritikus szektorra (és ezek kölcsönös kapcsolataira) összpontosít:
-
Circular Urban Economy (CUE) – Körforgásos városi gazdaság
Célja a városi átalakulás és a regeneráló urbanizmus elősegítése különböző területeken, vagyis a városok és a városi területek támogatása a körkörösség növelésében, a természeti tőke helyreállításában és a többfunkciós környezetbarát megközelítések, például a természetalapú megoldások használatában. Hosszú távon ezek a kezdeményezések az éghajlatváltozás mérséklését és az ahhoz való alkalmazkodást is szolgálják.
A konkrét célkitűzés az, hogy a CUE ütemtervében meghatározott célok elérése érdekében 2030-ig minden DUT-partnerországban legalább két helyi innovációs platform (úgynevezett „Transition Pathway Arena”) jöjjön létre. Ezáltal ez az alprogram nemcsak a helyi közösségeket támogatja, de a Föld ellenálló képességét is segíti, beleértve az éghajlatváltozással kapcsolatos fellépést, egyúttal javítja az ökoszisztéma (és a gazdaság) szilárdságát, élhetőségét, befogadását, egyenlőségét, továbbá a lakosság közegészségét és a jóllétét. -
Positive Energy Districts (PED) – Pozitív energiamérlegű kerületek
Az ún. pozitív energiamérlegű kerületek (PED) alprogram olyan innovatív megoldások támogatását célozza, amelyek a PED tervezését, nagyszabású megvalósítását és reprodukálását teszik lehetővé. A konkrét célkitűzés az, hogy 2025-ig legalább 100 pozitív energiamérlegű kerület jöjjön létre. Fontos az is, hogy ezek a kerületek szerves részét képezzék az európai energiarendszernek is, ezért létrehozásukkor olyan integrált megközelítést kell alkalmazni, amely figyelembe veszi a szükséges technológiai, térbeli, szabályozási, jogi, pénzügyi, környezeti, társadalmi és gazdasági szempontokat. A pozitív energiamérlegű kerületek javítják az európai városok életminőségét, hozzájárulnak a COP21 és az európai zöld megállapodás célkitűzéseinek eléréséhez, valamint erősítik az európai kapacitásokat és ismereteket.
-
15-minute city – 15 perces városok
A 15 perces város alprogram a városi mobilitás és a várostervezés fenntartható átalakítását támogatja oly módon, hogy mindenkinek megfelelő hozzáférést biztosítson, és fejlessze a területek összeköttetéseit. A koncepció lényege, hogy a városlakók napi szükségleteik túlnyomó részét otthonuktól 15 perces sugarú körön belül fedezhessék – elsősorban gyalog, kerékpárral és a fenntartható közlekedés egyéb formáit használva. Az átalakítás megvalósításához integrált (tervezési) megközelítésre van szükség, amely összekapcsolja a városi mobilitási rendszert a közterületi várostervezéssel, valamint a logisztikával és a gyártással. Az alprogram felhívja a figyelmet arra, hogy milyen előnyökkel jár az éghajlatsemleges, élhető és befogadó városok kialakítása. Ezt a célt szolgálva az alprogram cselekvési portfóliót kínál a résztvevőknek, bevált tapasztalatokat oszt meg a releváns megoldásokról és megközelítésekről az innovatív városi mobilitás és tervezés területén, valamint a különböző helyi kontextusokban.
A partnerség tagjai: AT, BE, BG, HR, CH, CZ, DE, DK, EE, ES, FR, GR, HU, IS, IT, LT, LV, NL, NO, PL, PT, RO, SE, SK, SI, TR, UK
Magyarország részvétele: 1 millió EUR / év finanszírozás biztosítása a partnerség nemzetközi pályázati felhívásain támogatást nyerő konzorciumok magyar résztvevői számára
Pályázási és részvételi lehetőségek: 2022 szeptemberétől kezdődően évente megjelenő nemzetközi partnerségi pályázatokon való részvétellel. A nemzetközi partnerségi pályázat felhívásain támogatást nyerő nemzetközi konzorciumok magyar tagjai egy külön magyar nyelvű pályázatot benyújtása után az NKFI Hivatal hazai partnerségi pályázatának forrásaiból juthatnak támogatáshoz.
Nemzeti kapcsolattartó:
Küttel Orsolya
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefonszám: +36 1 896 5505
E-mail: orsolya.kuttel@nkfih.gov.hu
A partnerség típusa: társfinanszírozott
Fő célok: A partnerség célja, hogy a nemzeti és regionális források, illetve finanszírozási programok összefogásával a KFI szempontjából járuljon hozzá az EU azon célkitűzéséhez, hogy 2050-re az első klímasemleges kontinenssé váljon. E nagyra törő cél elérése érdekében Európának nemcsak az energiarendszer és az azt támogató technológiák átalakítását kell megcéloznia, hanem a társadalmi átalakulás folyamatát is támogatnia kell. A tiszta energiatechnológiák és a rendszerszintű innováció kulcsfontosságú szerepet játszik ennek az átmenetnek a biztosításában.
Kiemelt kutatási területek: A partnerség tematikájában különböző KFI kihívásokra fókuszál. Egyrészt támogatja kulcsfontosságú zéró kibocsátású alaptechnológiák kidolgozását; ezek közé sorolandó többek között a koncentrált napenergia (CSP), a napkollektor (ST), a fotovoltaikus megoldások (PV), a tengeri és szárazföldi szélenergia, a geotermikus energia és a hőszivattyúk, a bioenergia és az üzemanyag-technológiák, a szén-dioxid megkötése, hasznosítása és tárolása (CCU/CCS), illetve az óceáni energia és a vízenergia, de az energiatárolásra vonatkozó innovatív megoldások is. Másrészt az európai gazdaság hatékony, megfizethető és mélyreható szén-dioxid-mentesítéséhez elengedhetetlen az energiarendszerek több energiahordozót, infrastruktúrát és fogyasztási ágazatot átfogó integrációja is. Ezenkívül hangsúlyt helyeznek a fenti kihívásokon átívelő, horizontális témákra is, mint például a digitalizáció, körkörösség, igazságosság, méltányosság stb.
E kihívások alapján az alábbi, az átállást segítő kezdeményezések (Transition Initiative) fognak elindulni:
- optimalizált, integrált, nulla nettó kibocsátású európai energiarendszer;
- továbbfejlesztett nulla kibocsátású energiatechnológiák;
- a klímasemlegesség lehetővé tétele a tárolási technológiák, a megújuló tüzelőanyagok és a CCU/CCS segítségével;
- hatékony, nulla kibocsátású fűtési és hűtési megoldások;
- integrált regionális energiarendszerek;
- integrált ipari energiarendszerek;
- integráció az épített környezetben.
A partnerség tagjai: AT, BE, BG, CH, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE. EL, IS, IT, LT, LU, LV, MA, MT, Nl, NO, PT, RO, SE, SI, SK, TK, UK
Magyarország részvétele: 1 millió EUR / év finanszírozás biztosítása a partnerség nemzetközi pályázati felhívásain támogatást nyerő konzorciumok magyar résztvevői számára
Pályázási és részvételi lehetőségek: 2022 szeptemberétől kezdődően évente megjelenő nemzetközi partnerségi pályázatokon való részvétellel. A nemzetközi partnerségi pályázat felhívásain támogatást nyerő nemzetközi konzorciumok magyar tagjai az NKFI Hivatal hazai partnerségi pályázatának forrásaiból juthatnak támogatáshoz, egy külön magyar nyelvű pályázatot benyújtva
Nemzeti kapcsolattartó:
Küttel Orsolya
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefonszám: +36 1 896 5505
E-mail: orsolya.kuttel@nkfih.gov.hu
A partnerség típusa: közös programozású
Fő célok: A partnerség fő célja olyan épített környezet létrehozása, amely kiváló minőségű, alacsony szén-dioxid-kibocsátású, nagymértékben energia- és erőforrás-hatékony, továbbá hozzájárul a fenntarthatóságot biztosító társadalmi és gazdasági átmenethez is. Ez a cél az innováció felhasználó-központú, holisztikus, életciklus-alapú és körkörös megközelítésével érhető el. A partnerség a fenntarthatóbb életmód és gazdasági modellek elfogadásának elősegítésével támogatja a fenntartható társadalmat, miközben javítja az életminőséget, az örökség és a kulturális sokszínűség tiszteletben tartását, az egyéni és kollektív jóllétet, a társadalmi igazságosságot és a gazdasági jólétet.
Kiemelt kutatási területek:
- Tiszta épített környezet és városok – az EU által 2030-ig kitűzött környezetvédelmi és energetikai célok elérésének biztosítása.
- Építkezés embereknek és emberekkel – cél, hogy Európa világelső legyen az életkorbarát, befogadó, jól összekapcsolt terek létrehozása, a részvételen alapuló tervezés, valamint a kulturális örökség felértékelése terén.
- Virágzó ökoszisztéma – 20%-os termelékenységnövekedés elérése korszerűsített és innovatív iparosított építési folyamatok, ágazatközi partnerségek és szakképzett munkaerő segítségével.
- Digitalizáció – cél, hogy minden európai építőipari vállalat, beleértve a kkv-kat is, közös és nyílt keretrendszerben alkalmazzon digitális eszközöket az intelligens épületek és infrastruktúrák megvalósítása érdekében.
A partnerség részletes kutatási menetrendje és programja az alábbi linken érhető el
A partnerség tagjai: A partnerséget az Európai Bizottság (az Energiaügyi Főigazgatóság a Kutatási és Innovációs Főigazgatóság támogatásával, valamint 9 főigazgatóság és ügynökség 12 szolgálatának részvételével), az ECTP (European Construction, built environment and energy efficient building Technology Platform) és a WGBC (Word Green Building Council) európai regionális hálózata koordinálja.
Magyarország részvétele: konzultatív szerep, tagállami delegált a partnerség érdekeltek számára szervezett fórumán
Pályázási és részvételi lehetőségek: A partnerség által kiírt pályázatok a Horizont Európa 5. klaszterének munkaprogramjában pályázhatók, a partnerség stratégiai, tervezési folyamataiba való bekapcsolódás az ECTP Titkárságán keresztül lehetséges.
Nemzeti kapcsolattartó:
Palotai Zoltán
szakértő
E-mail: zoltan.palotai@nkfih.gov.hu
A partnerség típusa: közös programozású
Fő célok: A partnerség célkitűzése, hogy 2030-ra Európában létrehozza a világ legjobb akkumulátorinnovációs ökoszisztémáját, amely támogatja a versenyképes, fenntartható és körkörös európai akkumulátor-értékláncot, és előmozdítja a szén-dioxid-semleges társadalom felé vezető átalakulást. Ez az ambiciózus cél úgy érhető el, ha felkészítik Európát a következő generációs akkumulátortechnológiák 2030-ig való kereskedelmi forgalomba hozatalára, ami lehetővé teszi a kibocsátásmentes mobilitás és a megújuló energia tárolásának bevezetését. Habár az értéklánc teljes mentén szükségesek a KFI fókuszú kezdeményezések, a fejlett anyagok kifejlesztése és az akkumulátorcellák tervezése és gyártása különösen fontos tevékenységnek tekinthető, amelynek jól strukturált koordinációja lehetővé teszi Európa számára, hogy a legmegkülönböztetőbb technológiákat fejlessze ki.
Kiemelt kutatási területek: A kutatási célok között hat olyan kulcsfontosságú KFI terület szerepel, amellyel foglalkozni kell az európai akkumulátorágazat versenyképességének és fenntarthatóságának javítása érdekében:
- nyersanyagok és újrahasznosítás: európai és Európán kívüli forrásokból származó, átláthatóan és fenntartható módon kitermelt és feldolgozott elsődleges nyersanyagok, valamint az Európában beépített és használt akkumulátorokból származó nyersanyagok átfogó és fenntartható újrahasznosítása;
- korszerű anyagok és gyártás: a jelenlegi kereskedelmi Li-ion-akkumulátortól a fejlett Li-ion- (3. generáció) és a szilárdtest-Li-ion-akkumulátoron (4a, 4b és 4c generáció) át 2035-ig a cél a poszt-Li-ion-akkumulátor (Li Air, Li S...) (5. generáció) elérése;
- akkumulátorok végfelhasználása és alkalmazásai: a közlekedés zöldítése a mobil és helyhez kötött energiatárolás területén;
- biztonság – átfogó téma;
- fenntarthatóság – átfogó téma;
- koordináció – átfogó téma: erős koordináció és együttműködés révén az európaiaknak meglesznek az eszközeik ahhoz, hogy stratégiailag szilárd kutatási bázist építsenek ki, és a tudósok és mérnökök jövő generációját képezzék ki a területen való munkára.
További részletek a partnerség kutatási menetrendjében találhatóak.
A partnerség tagjai: BEPA (Batteries European Partnership Association) + Európai Bizottság (Éghajlatpolitikai Főigazgatóság, Energiaügyi Főigazgatóság, Kutatási és Innovációs Főigazgatóság, Mobilitás és Közlekedés Főigazgatóság, Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatóság)
Magyarország részvétele: konzultatív szerep, tagállami delegált a partnerség érdekeltek számára szervezett fórumán
Pályázási és részvételi lehetőségek: a partnerség által kiírt pályázatok a Horizont Európa 5. klaszterének munkaprogramjában pályázhatók, a partnerség stratégiai, tervezési folyamataiba való bekapcsolódás az BEPA Titkárságán keresztül lehetséges.
Nemzeti kapcsolattartó:
Palotai Zoltán
szakértő
E-mail: zoltan.palotai@nkfih.gov.hu
Partnerség típusa: intézményesített
Fő célok: A partnerség célja a tiszta európai hidrogéntechnológiák fejlesztésének és bevezetésének felgyorsítása, hozzájárulva a fenntartható, szén-dioxid-mentes és teljesen integrált energiarendszer kialakításához. A partnerség a tiszta hidrogén előállítására, elosztására és tárolására összpontosít, hogy ellássa a nehezen szén-dioxid-mentesíthető ágazatokat, például a nehézipart és a nehézgépjármű-közlekedést.
A Partnerség a tiszta hidrogénért a H2020 program alatt futó Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking (FCH JU) eredményeire és tapasztalataira épít.
Kiemelt kutatási területek:
- Hidrogéngyártás – a tiszta hidrogénnek a hagyományos üzemanyagokkal versenyképes költségűvé kell válnia; lehetővé kell tenni a megújuló energiaforrások nagyobb mértékű integrációját a teljes energiarendszerben, ipari dekarbonizáció támogatása tisztahidrogén-technológiával.
- Hidrogéntárolás, -szállítás és -disztribúció: a költségcsökkentett megoldások, szállítás és disztribúció módjának továbbfejlesztése, a gázinfrastruktúra dekarbonizációja, üzemanyag-feltöltő infrastruktúra kiépítése stb.
- Hidrogénfelhasználás: a nehéz tehergépjárművek, vonatok, hajózás, repülés, ipari folyamatok, valamint az energia- és hőellátás területén.
- Horizontális tevékenységek: hidrogénvölgyek, az ellátási lánc fejlesztése, fenntarthatóság, újrahasznosítás, ökodizájn, oktatás és lakossági tudatosság, biztonság stb.
További részletek a partnerség kutatási menetrendjében találhatóak.
A partnerség tagjai: az Európai Bizottság, a Hydrogen Europe által képviselt európai üzemanyagcella- és hidrogénipar, valamint a Hydrogen Europe Research által képviselt európai kutatói közösség.
Magyarország részvétele: konzultatív szerep, magyar delegált a tagállami képviselő csoportban
Pályázási és részvételi lehetőségek: A partnerség a jövőben rendszeresen fog az érdeklődők számára nyitott pályázatokat meghirdetni. Az első pályázati lehetőségek 2022 márciusában jelennek meg, májusi és szeptemberi beadási határidővel. A partnerség stratégiai, tervezési folyamataiba való bekapcsolódás a Partnerség Titkárságán keresztül lehetséges.
Nemzeti kapcsolattartó:
Palotai Zoltán
szakértő
E-mail: zoltan.palotai@nkfih.gov.hu
A partnerség típusa: közös programozású
Fő cél: a szén-dioxid-semlegesség elérése a közúti közlekedésben
A 2Zero partnerség elődje a European Green Vehicle Initiative (EGVI), amely a Horizont 2020 program (2013–2020) alatt futott, és sikeres volt a személygépjárművek energiahatékonyságának növelésében.
A Horizont Európa programban (2021–2027) az EGVI munkáját átvette a 2Zero partnerség. A hangsúly a járműfejlesztésről áttevődik a teljes rendszerre, így hangsúlyosabb lesz a költséghatékony, felhasználóbarát újratöltési infrastruktúra, valamint a zéró károsanyag-kibocsátású innovatív mobilitási koncepciók és szolgáltatások fejlesztése. Továbbá előtérbe kerül a motorkerékpárok és a nehéz tehergépjárművek szén-dioxid-semlegessé alakítása is.
Kiemelt kutatási területek:
A 2Zero partnerség egy integrált rendszerszemléletet valósít meg az akkumulátoros elektromos és az üzemanyagcellás elektromos járművek fejlesztésének területén. A partnerség öt technológiai platform segítségével (ERTRAC, EPoSS, ETIP-SNET, ALICE és Batteries Europe) újabb jármű-technológiákat vizsgál meg, és elősegíti a nulla károsanyag-kibocsátású járművek beillesztését a rendszerbe.
Magyarország részvétele: konzultatív szerep, tagállami delegált vesz részt a partnerség érdekeltek számára szervezett fórumán
Hogyan lehet pályázóként bekapcsolódni: A partnerség által kiírt pályázatok a Horizont Európa 5. klaszterének munkaprogramjában találhatóak meg. A partnerség stratégiai, tervezési folyamataiba való bekapcsolódás a 2ZeroTitkárságán keresztül lehetséges: Towards zero emission road transport (2Zero): a partnership to achieve carbon-neutrality in road transport by 2050 - 2Zero Emission; e-mail: info@egvi.eu.
Nemzeti kapcsolattartó:
Vántora Virág
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefon: +36 1 795 1612
E-mail: virag.vantora@nkfih.gov.hu
Partnerség típusa: közös programozású
Fő célok: a Partnerség fő célja az innovatív együttműködő, összekapcsolt és automatizált mobilitási technológiák és rendszerek fejlesztése és bevezetése a személy- és áruszállításban. A CCAM megoldások hatására áttevődik a hangsúly a vezető-központúról az utas-központú megközelítésre, megvalósul a biztonságos és megbízható interakció az úthasználók, a CCAM és a hagyományos járművek, valamint az infrastruktúra és a szolgáltatások között.
Kiemelt kutatási területek:
- Védelem és biztonság, a CCAM technológiák és rendszerek továbbfejlesztése.
- Biztonságos és megbízható interakció az úthasználók, a CCAM és hagyományos járművek és az infrastruktúra közt a hatékonyabb utas- és áruforgalom érdekében, valamint az infrastruktúra hatékonyabb kihasználása.
- Zökkenőmentes és felhasználóbarát CCAM alapú mobilitás és áruszállítás és ezek társadalmi elfogadtatása.
Magyarország részvétele: konzultatív szerep, tagállami delegált vesz részt a Partnerség érdekeltek számára szervezett fórumán.
Hogyan lehet pályázóként bekapcsolódni: a Partnerség által kiírt pályázatok a Horizont Európa 5. klaszterének munkaprogramjában pályázhatók. A Partnerség stratégiai, tervezési folyamataiba való bekapcsolódás a CCAM titkárságán keresztül lehetséges. CCAM - European Partnership on Connected, Cooperative and Automated Mobility
Nemzeti kapcsolattartó:
Vántora Virág
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefon: +36 1 795 1612
E-mail: virag.vantora@nkfih.gov.hu
Partnerség típusa: közös programozású
Fő célok: A Zero Emission Waterborne Transport (ZEWT) partnerség célja, hogy 2050-re a vízi közlekedés nulla károsanyag-kibocsátásúvá váljon. Hangsúlyt kap a klíma semleges üzemanyagok gyors bevezetése, a hajózás jelentős villamosítása, az energia hatékonyság növelése, az üzemanyag fogyasztás radikális csökkentése, az innovatív tengeri és folyami kikötői infrastruktúra kialakítása, 2030-ig klíma semleges belvízi hajók kifejlesztése, a vízi közlekedés által kibocsátott szennyezés megszüntetése a vízben és a levegőben.
Kiemelt kutatási területek:
- Alternatív üzemanyagok
- Villamosítás
- Energia hatékonyság
- Formatervezés és átalakítás
- Digital green – nulla károsanyag-kibocsátású digitális rendszerek
- Kikötők
Magyarország részvétele: Konzultatív szerep, tagállami delegált vesz részt a Partnerség érdekeltek számára szervezett fórumán.
Hogyan lehet pályázóként bekapcsolódni: a Partnerség által kiírt pályázatok a Horizont Európa 5. klaszterének munkaprogramjában pályázhatók, a Partnerség stratégiai, tervezési folyamataiba való bekapcsolódás a ZEWT titkárságán keresztül lehetséges. : jaap.gebraad@waterborne.eu
Bővebb leírás a partnerségről: https://www.waterborne.eu/partnership/partnership
Nemzeti kapcsolattartó:
Vántora Virág
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefon: +36 1 795 1612
E-mail: virag.vantora@nkfih.gov.hu