A partnerség típusa: intézményesített
Fő célok:
A kezdeményezés célja, hogy 2030-ig jelentős mértékben járuljon hozzá az éghajlatváltozási célkitűzésekhez, 2050-ig előkészítse az utat az éghajlat-semlegesség felé, és növelje a termelési és fogyasztási rendszerek fenntarthatóságát és körkörösségét az európai zöld megállapodással összhangban.
Célja a biomassza fenntartható beszerzésének és biomassza alapú termékké való átalakításának fejlesztése és kiterjesztése a többszintű biofinomítóban történő feldolgozásra összpontosítva, valamint olyan körforgásos gazdasággal kapcsolatos megközelítések alkalmazása, mint a mezőgazdasági, ipari és önkormányzati szektorból származó biológiai hulladékok hasznosítása. Célja továbbá a biomassza alapú innováció regionális szintű bevezetése a vidéki és marginális régiók újjáélesztése céljából.
A kezdeményezés helyi értékteremtő szemlélettel a fenntarthatóság vezérelte innovációt kívánja támogatni a biomassza és hulladék hasznosítása révén. A megújuló termékek és tápanyagok előállítása érdekében középpontjában a fenntartható és klímasemleges technológiák kifejlesztése, valamint a nem megújuló fosszilis és ásványi energiaforrások biomasszával és hulladékkal való helyettesítése áll majd.
Az átfogó célkitűzés a fenntartható, biomassza alapú gazdaságra való társadalmi átállás előmozdítása a körforgásos jelleg növelésére, illetve a biomassza, a maradékanyagok és a hulladék felhasználására vonatkozó, fenntartható és versenyképes megoldásokkal kapcsolatos KFI fokozásával. A partnerség emellett regionális megközelítés érvényesítésére törekszik az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak és az uniós zöld megállapodásnak a végrehajtása során, hogy felgyorsítsa az „Egészséges bolygó” koncepcióra való átállást.
Kiemelt kutatási területek:
- biotechnológia
- környezet
- ipari termelés
A cél a körforgásos biomassza alapú megoldásokkal kapcsolatos KFI kapacitás fejlesztése az értékláncokon belül és azok között, illetve az Európa-szerte megvalósuló, hatékonyabb tudásmegosztás biztosítása, valamint a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos KFI bevonása.
A partnerség tagjai: Biomassza alapú iparágak konzorciuma (Bio-based Industries Consortium (BIC))
Magyarország részvétele: konzultatív szerep, magyar delegált a tagállami képviselőcsoportban.
További részletes információ: https://www.bbi.europa.eu/news/welcome-circular-bio-based-europe-community
Nemzeti kapcsolattartó:
Tóth Orsolya
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefon: +36 1 896 3744
E-mail: orsolya.toth2@nkfih.gov.hu
A partnerség típusa: társfinanszírozott
Fő célok: A partnerség fő célja, hogy hozzájáruljon a biológiai sokféleség és az ökoszisztémák megóvásához, a természetalapú megoldások széles körű használatának elterjesztéséhez, valamint a biodiverzitásnak mint figyelembe veendő értéknek az elismertetéséhez. Mindehhez öt konkrét alcél kapcsolódik:
- a biológiai sokféleség csökkenését és az ökoszisztémák állapotának romlását kiváltó okok kezelésére vonatkozó tudás létrehozása;
- természetalapú megoldások elterjesztése;
- az ökoszisztémák helyreállítását támogató üzleti tervek kidolgozása;
- a monitoring javítása;
- a szakpolitika tudásalapú támogatása.
A partnerség a közös transznacionális felhívások meghirdetésén túl a partnerintézmények szakértőinek együttműködésével a biodiverzitás monitoringjának összehangolásán, a természetalapú kezdeményezések feltérképezésén és terjesztésén, a magánszektor bevonásán, a kutatók, a szakpolitika és a gyakorlati szakemberek közötti párbeszéd előmozdításán, valamint a nemzetközi szerepvállalás erősítésén fog dolgozni.
A partnerség a H2020 alatt futó BiodivERsA ERA-NET kezdeményezés vívmányaira épít.
Kiemelt kutatási területek:
A partnerség 3 tematikus és 2 horizontális területre koncentrál.
- Tematikus területek:
- a biodiverzitás és az ökoszisztéma-szolgáltatások védelme és helyreállítása;
- a biodiverzitás hanyatlását visszafordító átmenetet támogató, a gyakorlatban is hasznosítható tudás: Milyen értékeket és előnyöket hordoz a természet az emberek számára? Hogyan szabályozható és igazgatható a természetvédelem a megfelelőbb módon?
- Az EU globális fellépését támogató tudás: Hogyan befolyásolja az EU kereskedelmi és fogyasztási gyakorlata a biodiverzitás globális csökkenését? Milyen befektetésekkel tudja az EU a határain kívül segíteni a természetvédelmet?
- Horizontális területek:
- a biodiverzitásra és dinamikáinak ismeretére vonatkozó tudás;
- a természetalapú megoldások kidolgozására, alkalmazására és értékelésére vonatkozó tudás.
További részletek a partnerség kutatási menetrendjében találhatók.
A partnerség tagjai: a KFI szakpolitikáért felelős minisztériumok, kutatásfinanszírozó ügynökségek, valamint a természetvédelemért felelős minisztériumok és természetvédelmi ügynökségek (75 intézmény 37 országból).
Részt vevő országok: AL, AT, BE, BG, CZ, CH, CY, DE, DK, EE, ES, FI, FR, GR, HR, HU, IE, IL, IS, IT, LT, LU, LV, MA, ME, MD, NL, NO, PL, PT, RO, SE, SI, SK, TN, TR, ZA.
Magyar résztvevő: NKFI Hivatal.
Magyarország részvétele: 250 ezer EUR / év finanszírozás biztosítása a partnerség nemzetközi pályázati felhívásain támogatást nyerő konzorciumok magyar résztvevői számára.
Hogyan lehet bekapcsolódni: 2021-től kezdődően évente megjelenő nemzetközi partnerségi pályázatokon való részvétellel. A partnerség a kutatási menetrendjében azonosított prioritások alapján összesen 6, az adott felhívásban részt vevő országok pályázói számára nyitott pályázati felhívást hirdet meg. Egy felhíváson belül kb. 30 projektet támogatnak. A projektek 3 év időtartamúak, egyenként kb. 1 200 000–1 500 000 euró projekt költségvetéssel.
A nemzetközi partnerségi pályázat felhívásain nyertes nemzetközi konzorciumok magyar tagjai az NKFI Hivatal hazai partnerségi pályázatának forrásaiból juthatnak támogatáshoz, egy külön magyar nyelvű pályázatot benyújtva.
A partnerség első felhívása 2021. október 1-jén jelent meg: Supporting the protection of biodiversity and ecosystems across land and sea.A partnerség második felhívása 2022. szeptember 8-án jelent meg: Improved transnational monitoring of biodiversity and ecosystem change for science and society.
Honlap: https://www.biodiversa.org/
Nemzeti kapcsolattartó
Dr. Hollósi Krisztina
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefon: +36 1 896 3750
E-mail: krisztina.hollosi@nkfih.gov.hu
A partnerség típusa: társfinanszírozott
Fő célok: A partnerség fő célja, hogy a Föld lakói számára hosszú távon elérhető legyen a biztonságos vízhasználat. 2030-ra a partnerség csökkenteni kívánja a vízhiányt, fokozni a vízkészletek és ökoszisztémák védelmét, növelni a vízrendszereknek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodását, rezilienciáját. A partnerség a közös transznacionális felhívások meghirdetésén túl a partnerintézmények és a társult tagok szakértőinek együttműködésével a tudomány és a szakpolitika közötti párbeszéd előmozdításán, a kutatási eredmények hasznosításának elősegítésén, az élő laboratóriumokkal és demonstrációs helyszínekkel, valamint a befektetőkkel való kapcsolatok kiépítésén, illetve a nemzetközi szerepvállalás erősítésén fog dolgozni.
A partnerség a kormányközi együttműködésként futó Joint Programming Initative Water challenges for a changing world (Water JPI) kezdeményezés vívmányaira épít.
Kiemelt kutatási területek:
A partnerség 5 tematikus és 2 horizontális területre koncentrál.
- Tematikus területek:
- a víz szerepe a körforgásos gazdaságban;
- vizes ökoszisztémák és biodiverzitás;
- a víz jövője: fenntartható vízgazdálkodás;
- víz és egészség;
- vízügyi infrastruktúrák.
- Horizontális területek:
- nemzetközi együttműködés;
- szabályozási és igazgatási kérdések.
További részletek a partnerség kutatási menetrendtervezetében találhatók.
A partnerség tagjai: a KFI szakpolitikáért felelős minisztériumok, kutatásfinanszírozó ügynökségek, a környezetvédelemért felelős minisztériumok és ügynökségek, kutatásfinanszírozó regionális és helyi hatóságok, tematikusan releváns európai hálózatok, vizes klaszterek, kutatóhelyek (77 intézmény 29 országból).
Részt vevő országok: AT, BE, CH, CZ, DE, DK, EE, ES, FI, FR, GR, HU, IE, IL, IT, LT, LV, MT, NL, PL, MD, NO, PT, RO, SE, SK, TR, ZA.
Magyar résztvevő: NKFI Hivatal.
Magyarország részvétele: 330 ezer (vagy 340 ezer) EUR / év finanszírozás biztosítása a partnerség nemzetközi pályázati felhívásain támogatást nyerő konzorciumok magyar résztvevői számára.
Hogyan lehet bekapcsolódni:
- 2022-től kezdődően évente megjelenő nemzetközi partnerségi pályázatokon való részvétellel. A partnerség a kutatási menetrendjében azonosított prioritások mentén összesen 6, a részt vevő országok pályázói számára nyitott pályázati felhívást hirdet meg. A nemzetközi partnerségi pályázat felhívásain nyertes nemzetközi konzorciumok magyar tagjai az NKFI Hivatal hazai partnerségi pályázatának forrásaiból juthatnak támogatáshoz, egy külön magyar nyelvű pályázatot benyújtva.
- Társult partnerként, vagyis in-kind formában nyújtott közreműködés útján. A társult partneri státusz azon intézmények számára érhető el, amelyek mérlegelik a partnerséghez való csatlakozást, illetve formálisan nem kívánnak, vagy nem jogosultak csatlakozni, de bizonyos tevékenységekhez hozzájárulnának (pl. élő laboratóriumot működtetnek, vagy cégek).
A partnerség első felhívása 2022. szeptember 1-jén jelent meg: Management of water resources: resilience, adaptation and mitigation to hydroclimatic extreme events and management tools.
Honlap: http://water4all-partnership.eu/
Nemzeti kapcsolattartó
Dr. Hollósi Krisztina
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Telefon: +36 1 896 3750
E-mail: krisztina.hollosi@nkfih.gov.hu